עוברים לפרקטיקה: איך יוצרים יכולות מינוף גבוהות על אופציות?

עוברים לפרקטיקה: איך יוצרים יכולות מינוף גבוהות על אופציות?

Big Shot  | 24.11.2020 16:07

אחרי שהבנתם מהו מחיר מימוש ומה זה מכפיל, פורטל ביג שוט ניוז עם הטור הבא בסדרה של עמיר רובשטיין, שיסייע לכם ללמוד מסחר באופציות. והפעם: כיצד ניתן לקבל חשיפה למניה או למדד באופן דומה לרכישת תעודת סל, רק בחיסכון גדול בעלויות?
כל האופציות פתוחות. הבורסה האמריקאית (Photo by wallyg on Foter.com / CC BY-NC-ND)
סדרת הכתבות של פורטל ביג שוט ניוז, שנועדו לסייע לקוראים ללמוד מסחר באופציות, נמשכת. בשבוע שעבר עסק הטור של עמיר רובשטיין את הטור השני בסדרה, שעסק במונחים הבסיסיים בעולם האופציות. אופציה, למי שלא זוכר, מקנה את הזכות לרכוש את נכס הבסיס נקראת אופציית רכש (call). אופציה המקנה את הזכות למכור את נכס הבסיס נקראת אופציית מכר (Put).

בין היתר, עסקנו בשבוע שעבר במונחים מחיר מימוש (K) (המחיר בו תתבצע העסקה בנכס הבסיס ביום הפקיעה.מחזיק אופציית CALL יוכל לקנות את הנכס במחיר המימוש ומחזיק אופציית ה PUT יוכל למכור את הנכס במחיר המימוש), זמן/מועד פקיעה (T), מכפיל האופציה, סטיית תקן, סטיית תקן היסטורית וסטיית תקן גלומה ועוד. אם שכחתם, אל דאגה, את המונחים החדשים תוכלו ללמוד מחדש כאן.

כדי ללמוד מסחר באופציות, ראוי להבין את המונחים הבסיסיים. כזכור, אופציית CALL היא “בתוך הכסף” כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס גבוה ממחיר המימוש ובאופן מקביל אופציית CALL היא “מחוץ לכסף” כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס נמוך ממחיר המימוש, שכן מימושה במצב זה אינו כלכלי, ברור מאליו כי כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס נמוך ממחיר המימוש, אופציית PUT היא “בתוך הכסף”, וכאשר מחיר השוק של נכס הבסיס גבוה ממחיר המימוש, אופציית PUT היא “מחוץ הכסף”. ראוי להדגיש כי מימוש הכסף משתנה בהתאם לסוג האופציה (תזכורת, למי ששכח: אופציות אמריקאיות שמקנות למחזיק האופציה זכות לממש האופציה מתי שירצה, אופציות אירופאיות שבהן אפשר לממש אותה רק ביום פקיעת תוקפה).

כעת, ננסה להביא לכם דוגמאות לכך. ובכן, למסחר באופציות יש יכולות מינוף גבוהות, לכן, ניתן לקבל חשיפה למניה או למדד באופן דומה לקניית מניה או תעודת סל, רק בחיסכון גדול בעלויות. רוצים דוגמא? ובכן, נניח שאתם מעוניינים בהשקעה במניית פייסבוק (NASDAQ:FB) לחודש הקרוב. אפשר לקנות כ-200 מניות במחיר 260 דולרים (לערך), בהשקעה של 52,000 דולר, או לקנות שתי אופציות call בכסף (כל אופציה מייצגת 100 מניות), במחיר של 20 דולר – בעלות כוללת של של 4,000 דולר. פעולה זו תשאיר אצלכם 48,000 דולר כדי להשקיע באפיקים נוספים. העניין הזה לא כל כך פשוט, כמובן. יש לבחור את האופציה הנכונה, אבל ניתן לחקות כל חשיפה מנייתית או מדדית בעזרת אופציות.
אופציות יכולות להיות מסוכנות פחות ממניות מכיוון שהן דורשות פחות השקעה ראשונית על מנת לקבל חשיפה דומה. הן חסינות ל”over night gap” וכן ניתן לקנות הגנה על מניה או מדד בעזרת אופציית put.

התבלבלתם? הנה ההסבר: נניח שקנינו מניה במחיר של 50 דולר, והוראת stop loss במחיר של של 45 דולר. במהלך הלילה יצא חדשה שבעקבותיה המנייה אמורה לפתוח במחיר של 25 דולר. הוראת stop loss תבוצע במחיר של 25 דולר, בעוד, אם היינו קונים put במחיר מימוש של 45 דולר (הזכות למכור את המניה ב-45 דולר), התרסקות המחיר של המניה בפתיחה, לא הייתה משפיעה עלינו מכיוון שאנו מוגנים לירידה מעבר לסכום הזה.

מכיוון שאופציות דורשות פחות השקעה כספית, רווח כספי דומה על השקעה קטנה יותר משמעותית תניב כמובן תשואה גבוהה יותר. אם קנינו מניה תמורת 60 דולר מצד אחד ואופציה בעלת דלתא של 0.8 (ערכה ישתנה ב-80 אחוז מהשינוי במחיר המניה) במחיר של 8 דולר – היה והמניה עלתה למחיר של 66 דולר, על ההשקעה במניה נרוויח 10 אחוז, בעוד שעל ההשקעה באופציה נרוויח 60 אחוז (8$ / 0.8*6$).

אופציות הן כלי מאד גמיש שאפשר יצירת אסטרטגיות בעלות פוטנציאל רווח למספר רב של מצבי שוק.

ניתן ליצור פוזיציית שורט על מניה (נרוויח במידה ומחיר המניה/מדד ירד) ע”י קניית אופציית put, וללא תלות בברוקר עימו אנו סוחרים וללא צורך להשאיל מניה ולשלם עמלת השאלה.

יתכן שמניה או מדד יחוו תקופה בעלת תנודתיות נמוכה ואסטרטגיה מתאימה לכך תהיה אסטרטגיה של מכירת תנודתיות (למשל מכירת אוכף), שבה נהנה גם מירידת בתנודתיות של השוק, וגם משחיקה של מחירי האופציות ככל שזמן החיים שלהם מתקצר.

אלה, כמובן, נושאים לסוחרים מתקדמים. בטור הבא, נביא לכם עוד מידע שיסייע לכם לסחור בעולם האופציות ונעסוק, בין היתר, באופציות על מדדים.

רוצים לקרוא עוד כתבות בנושא שוק ההון? לחצו כאן.

Big Shot

תגובות אחרונות

הוסף תגובה
אנא המתינו דקה בטרם תנסו להגיב שוב.
דיון
השיבו לתגובה...
אנא המתינו דקה בטרם תנסו להגיב שוב.

מסחר במכשירים פיננסיים ו/או במטבעות קריפטוגרפיים כרוך בסיכון גבוה להפסד סכום ההשקעה בחלקו או במלואו, ואינו מתאים לכל משקיע. מחירי מטבעות קריפטוגרפיים מתאפיינים בתנודתיות גבוהה במיוחד וחשופים להשפעה חיצונית כגון אירועים פוליטיים, רגולטוריים או פיננסיים. מסחר על בסיס בטחונות תורם להגדלת הסיכון הפיננסי.
לפני קבלת החלטה לסחור במכשיר פיננסי או במטבע קריפטוגרפי, עליך להכיר במלואם את הסיכונים ואת העלויות, הנלווים למסחר בשווקים הפיננסיים, לשקול בזהירות את יעדי ההשקעה, את דרגת הניסיון ואת הנכונות לשאת בסיכונים, ולפנות לייעוץ מקצועי בעת הצורך.
פיוז‘ן מדיה (Fusion Media) מדגישה, שהמידע המוצג באתר אינו בהכרח מדויק או ניתן בזמן אמת. המחירים והנתונים באתר אינם בהכרח מסופקים ע"י בורסות או שווקים, ועשויים להיות מסופקים על-ידי עושי שוק, ולפיכך עשויים להיות בלתי מדויקים ושונים ממחיר השוק בפועל עבור שוק נתון. המשמעות היא, שהמחירים משמשים לאינדיקציה אך אינם מתאימים למטרות מסחר. פיוז‘ן מדיה וכל ספק אחר של נתונים שמוצגים באתר, אינם נושאים כל אחריות בגין נזקים או הפסדים שספגת במסחר או בשל הסתמכותך על המידע באתר.
חל איסור על הפצה, שידור, שינוי, הצגה, רפרודוקציה או אחסון של הנתונים באתר זה או שימוש בהם ללא אישור מפורש בכתב מאת פיוז‘ן מדיה ו/או ספק הנתונים. כל זכויות הקניין הרוחני שמורות לבורסה ו/או לספקים המספקים את הנתונים שבאתר.
פיוז‘ן מדיה עשויה לקבל תגמול ממפרסמים המופיעים באתר, בהתאם לאינטראקציה שלך עם הפרסומות והמפרסמים.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
יציאה
בטוחים שברצונכם לצאת?
לאכן
ביטולכן
מעדכן נתונים

+

הורידו את אפליקציית Investing.com

קבלו חינם התראות, גרפים וציטוטים בזמן אמת עבור מניות, מדדים, מטבעות, סחורות ואג”ח. קבלו חינם תחזיות וניתוחים טכניים ברמה הגבוהה ביותר.

Investing.com מציעה חוויה משופרת
למשתמשי האפליקציה!

תכנים רבים יותר, גרפים וציטוטים מהירים יותר וחוויה טובה יותר למשתמשים - דרך האפליקציה בלבד.