מהו מחיר מימוש ומה זה מכפיל? סדרת הכתבות בנושא אופציות

מהו מחיר מימוש ומה זה מכפיל? סדרת הכתבות בנושא אופציות

Big Shot  | 16.11.2020 15:43

אחרי שהבנתם מהי אופציה, פורטל ביג שוט ניוז מביא לכם את המושגים הבסיסיים: מהו מועד פקיעת האופציה ומדוע סטיית התקן כל כך חשובה? עמיר רובשטיין עם הפרטים

בשבוע שעבר פורסם בפורטל ביג שוט טור מיוחד שעסק בנושא מסחר באופציות ובהבדלים בין אופציה אמריקאית לאופציה אירופאית. בעקבות הדברים, הגיעו פניות רבות של חברי הקהילה שלנו, שביקשו לקבל עוד רקע בנוגע לתחום המסקרן, שצובר תאוצה בשנים האחרונות.
בשבועות הקרובים נפרסם, כאן בפורטל, סדרת כתבות שתעסוק בנושא מסחר באופציות. הטור השני בסדרה, המתפרסם היום, יעסוק במונחים הבסיסיים הנוגעים למסחר באופציות.
אופציה, למי שלא זוכר, שייכת לסוג ניירות ערך סחירים הנקראים “נגזרים פיננסים”. מחירן נגזר מהערך שבו נכס הבסיס אליו הן קשורות. אופציה היא חוזה בין שני צדדים: מוכר (כותב) האופציה וקונה האופציה.
כותב האופציה מעניק לקונה האופציה את הזכות לקנות או למכור נכס בסיס תמורת מחיר קבוע מראש (“מחיר המימוש”) בזמן עתידי ידוע מראש, הנקרא “מועד פקיעת האופציה”. בקצרה – אם קונה האופציה מחזיק את הזכות לקנות או למכור, מוכר האופציה מחזיק את ההתחייבות למכור או לקנות מקונה האופציה, באם יבחר לממש את הזכות. אופציה המקנה את הזכות לרכוש את נכס הבסיס נקראת אופציית רכש (call). אופציה המקנה את הזכות למכור את נכס הבסיס נקראת אופציית מכר (Put).
כעת, נעסוק במונחי היסוד של האופציות:
מחיר מימוש (K), הוא המחיר בו תתבצע העסקה בנכס הבסיס ביום הפקיעה. מחזיק אופציית CALL יוכל לקנות את הנכס במחיר המימוש. מחזיק אופציית ה-PUT יוכל למכור את הנכס במחיר המימוש.
זמן/מועד פקיעה (T) הוא הזמן בו האופציה נסחרת. עד תום זמן זה (אופציה אמריקאית) או בתום זמן זה (אופציה אירופאית) האופציה או תמומש או תפקע ללא ערך.
מכפיל האופציה הוא מספר הפעמים שנכס הבסיס נכלל באופציה.
סטיית תקן הוא מונח סטטיסטי המייצג את רמת התנודתיות של נכס הבסיס, כאשר אנו נתקלים במונח זה, לרב אנו נדרש להבין שני מושגים עיקריים:
סטיית תקן היסטורית (Historical Volatility) תחושב לרב על פי השינוי היומי במחיר המניה לאורך התקופה אותה אנו נרצה למדוד. הערך תמיד יוצג במונחים שנתיים.
סטיית תקן גלומה (Implied Volatility) היא סטיית תקן הנגזרת ממחיר האופציה. שאר המשתנים המשפיעים על מחיר האופציה ידועים. הערך תמיד יוצג במונחים שנתיים.
לא פעם, כאשר עסקנו בנושא מסחר באופציות, נתקלנו בשאלה מהן מונחי מיקום האופציה ביחס למחיר נכס הבסיס. חשוב להבין כי אופציית CALL היא “בתוך הכסף” (In The Money או ITM) כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס גבוה ממחיר המימוש, שכן מימושה במועד הפקיעה כדאי למחזיק האופציה: הוא זכאי לקנות את הנכס במחיר נמוך מהמחיר העכשווי בשוק. במקביל, אופציית CALL היא “מחוץ לכסף” (Out The Money או OTM) כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס נמוך ממחיר המימוש. מדוע? כי מימושה במצב זה אינו כלכלי. כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס נמוך ממחיר המימוש, אופציית PUT היא “בתוך הכסף”. כאשר מחיר השוק של נכס הבסיס גבוה ממחיר המימוש, אופציית PUT היא “מחוץ הכסף”. אופציית CALL ואופציית PUT הן “בכסף” (At The Money או ATM) כאשר מחיר המימוש ומחיר השוק של הנכס קרובים מאוד זה לזה.
למסחר באופציות, כפי שכבר הבנתם, יש יכולות מינוף גבוהות. לכן, ניתן לקבל חשיפה למניה או למדד באופן דומה לקניית מניה או תעודת סל, רק בחיסכון גדול בעלויות. בטור הבא נביא לכם, הגולשים, דוגמאות לכך.

אם אתם רוצים לקרוא עוד בנושא חדשות שוק ההון, לחצו כאן.

Big Shot

תגובות אחרונות

הוסף תגובה
אנא המתינו דקה בטרם תנסו להגיב שוב.
דיון
השיבו לתגובה...
אנא המתינו דקה בטרם תנסו להגיב שוב.

מסחר במכשירים פיננסיים ו/או במטבעות קריפטוגרפיים כרוך בסיכון גבוה להפסד סכום ההשקעה בחלקו או במלואו, ואינו מתאים לכל משקיע. מחירי מטבעות קריפטוגרפיים מתאפיינים בתנודתיות גבוהה במיוחד וחשופים להשפעה חיצונית כגון אירועים פוליטיים, רגולטוריים או פיננסיים. מסחר על בסיס בטחונות תורם להגדלת הסיכון הפיננסי.
לפני קבלת החלטה לסחור במכשיר פיננסי או במטבע קריפטוגרפי, עליך להכיר במלואם את הסיכונים ואת העלויות, הנלווים למסחר בשווקים הפיננסיים, לשקול בזהירות את יעדי ההשקעה, את דרגת הניסיון ואת הנכונות לשאת בסיכונים, ולפנות לייעוץ מקצועי בעת הצורך.
פיוז‘ן מדיה (Fusion Media) מדגישה, שהמידע המוצג באתר אינו בהכרח מדויק או ניתן בזמן אמת. המחירים והנתונים באתר אינם בהכרח מסופקים ע"י בורסות או שווקים, ועשויים להיות מסופקים על-ידי עושי שוק, ולפיכך עשויים להיות בלתי מדויקים ושונים ממחיר השוק בפועל עבור שוק נתון. המשמעות היא, שהמחירים משמשים לאינדיקציה אך אינם מתאימים למטרות מסחר. פיוז‘ן מדיה וכל ספק אחר של נתונים שמוצגים באתר, אינם נושאים כל אחריות בגין נזקים או הפסדים שספגת במסחר או בשל הסתמכותך על המידע באתר.
חל איסור על הפצה, שידור, שינוי, הצגה, רפרודוקציה או אחסון של הנתונים באתר זה או שימוש בהם ללא אישור מפורש בכתב מאת פיוז‘ן מדיה ו/או ספק הנתונים. כל זכויות הקניין הרוחני שמורות לבורסה ו/או לספקים המספקים את הנתונים שבאתר.
פיוז‘ן מדיה עשויה לקבל תגמול ממפרסמים המופיעים באתר, בהתאם לאינטראקציה שלך עם הפרסומות והמפרסמים.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
יציאה
בטוחים שברצונכם לצאת?
לאכן
ביטולכן
מעדכן נתונים

+

הורידו את אפליקציית Investing.com

קבלו חינם התראות, גרפים וציטוטים בזמן אמת עבור מניות, מדדים, מטבעות, סחורות ואג”ח. קבלו חינם תחזיות וניתוחים טכניים ברמה הגבוהה ביותר.

Investing.com מציעה חוויה משופרת
למשתמשי האפליקציה!

תכנים רבים יותר, גרפים וציטוטים מהירים יותר וחוויה טובה יותר למשתמשים - דרך האפליקציה בלבד.